Vakkorama Paper | Sergi Ajandası: Kaçırmamanız gerekenler
6526
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6526,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Sergi Ajandası: Kaçırmamanız gerekenler

 

Kültür sanat dünyasının İstanbul’da ve dünyada baharı karşılayacağı ve kaçırılmaması gereken online-offline sergileri listeledik!

 

Dinleyen Gözler İçin

Arter, müzikle iç içe bir sergiyle karşımıza çıkıyor. Dinleyen Gözler İçin başlıklı grup sergisi, ses içeren az sayıda eserin tamamen sessiz yapıtlarla aynı mekanda buluşturulması yoluyla gerçeklik ve hayal gücü arasında salınan düşünsel bir sarkaç yaratmayı amaçlıyor. 2 Ocak 2022’ye kadar.

 

Doc Fortnight 2021

MoMA’nın yenilikçi film festivali, bu yıl 18 belgesel, 4 kısa film ve çok sayıda özel projeye ev sahipliği yapıyor. 5 Nisan’a kadar online olarak ziyarete açık olan ve 20. yılını kutlayan festival, dünyanın birçok farklı noktasından genç ve vizyoner sanatçıyı MoMA çatısı altında buluşturarak deneysel ve geleneksel sinema sanatını için bir vitrin olma misyonunu sürdürmeyi hedefliyor.

 

Kristal Berraklığı

Elena Sorokina küratörlüğünde düzenlenen sergi, kristallerin dünyasına bir kapı aralıyor. Sanattan teknolojiye, büyüden şifacılığa bambaşka alanlarda birbirinden çok farklı anlamlar ifade eden kristallerin, sadece birer sembol olmaktan çıkıp bir ekosistem oluşturacak şekilde bir araya geldiği sergi 14 Mart’a kadar Pera Müzesi’nin sitesinden online olarak ziyaret edilebiliyor.

 

İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde

SALT Beyoğlu’ndaki bu sergi Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayanıyor. Sergide II.Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve mütareke döneminden detaylı arşiv kayıtlarıyla görsel bir anlatı sunuluyor. 14 Mart’a kadar.

 

Mark Bradford Quarantine Paintings

Soyut çalışmalarıyla bilinen sanatçı Braadford’ın, karantina dönemi boyunca resmettiği tablolar, HAUSER & WIRTH ile sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. İzolasyonun getirdiği yalnızlık ve belirsizliğin yaratıcılığa etkisini gözlemleyebilme fırsatı sunan çizimler, aslında Bradford’ın öznel dünyasının eserleri olsa da hepimizin aşina olduğu izler taşıyor. Eserler HAUSER & WIRTH’ün sitesinde görülebilir.