Vakkorama Paper | Sinefiller için “onlıne” festival mevsimi
5613
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5613,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Sinefiller için “online” festival mevsimi

 

Sinemada olmayı özleyenler için haftanın kaçırılmayacak ödüllü bağımsız filmlerini ve programlarını derledik.

 

MUBİ’den İzle

İstanbul Film Festivali ödüllü filmlerini 10-21 Nisan tarihleri arasında MUBI’ye taşıyor.

 

Festivalin son 10 yıldaki programından derlenen ödüllü filmler seçkisinde her güne bir film düşüyor. Gösterime giren filmler tüm MUBI filmlerinde olduğu gibi, gösterime girdikten sonra 30 gün süreyle izlenebiliyor.

 

Seçkinin ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüllendirilmiş yapımları arasında Pablo Larrain’in Pinochet rejimini ele aldığı üçlemesinin ilk filmi Tony Manero, Norveçli senarist Eskil Vogt’un ilk uzun metrajı Körlük, Uruguay’dan sinema için yazılmış bir aşk mektubu olan Faydalı Hayat, Joachim Trier’in Cannes’da sükse yapan filmi Oslo, Mısır sinemasından Mikrofon, Pelin Esmer’in yönetmen koltuğunda oturduğu İşe Yarar Bir Şey’in de aralarında olduğu 12 film var.

Festivale özel seçkide yer alan tüm filmler ve daha fazlası bu linkte.

 

blutv.com/kirala’dan izle:

Başka Sinema da henüz gösterime girmemiş filmlerini BluTV’den kirala ve izle yönetemiyle izleyiciyle buluşturuyor. Başka Sinema, BluTV işbirliğiyle online olarak kiralamaya açtığı filmlerden elde edeceği gelirin bir kısmını bu dönemi kapalı geçiren bağımsız sinemacılara aktaracak. Desteğinizi esirgemeyin.

 

Le Jeune Ahmed
Belçika-Fransa ortak yapımı olan film Dardenne kardeşlerin imzasını taşıyor. Belçikalı ikili bugüne dek Çocuk, Rosetta, Bisikletli Çocuk gibi filmleriyle de çocukların ergenlik ve yetişkinliğe evrilme dönemlerde yaşadığı travmatik dönemlerle toplumun geçirdiği zor süreçlerle ele aldı.

 

Hors Normes

İlk gösterimini 2019 Cannes’da kapanış filmi olarak yapan Hors Normes (Kural Dışı), sıradışı karakterlerin yer aldığı sürükleyici bir hikaye konu ediniyor. Başrollerde Vincent Cassel ile Reda Kateb’i buluşturan film, Can Dostum filminin yönetmenleri Éric Toledano ile Olivier Nakache’nin imzasını taşıyor.

 

The Kindness of Strangers

2019’da Berlin Film Festivali’nin Altın Ayı Ödülü adaylarından, Lone Scherfig’in yönetmen koltuğunda oturduğu film aynı zamanda festivalin açılış filmiydi. Umut, aşk ve af üçgeninde bir peri masalı olarak New York’ta geçen hikayede genç anne Clara’nın yolu, eski bir dolandırıcı olan Marc ile kesişiyor.

 

Beautiful Boy

Salonda izleme fırsatı bulamayanlar için, Steve Carell ve Timothee Chalamet’in baba oğlu canlandırdığı nefis film yönetmen Felix Van Groeningen’in hüzünlü olsa da umut dolu gerçek bir yaşam öyküsünden uyarladığı bir hikayeyi beyaz perdeye taşıyor.

Category
KÜLTÜR-SANAT