Vakkorama Paper | Sokakların Gücü Adına: Keıth Harıng ve Sanatı
4634
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4634,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Sokakların Gücü Adına: Keith Haring ve Sanatı

 

“Sanat insanın ruhunu özgürleştiren, hayal gücünü tetikleyen ve insanları daha fazlası için harekete geçiren bir şey olmalı.” – Keith Haring

 

“Sanat herkes içindir!” Kulağımıza şimdi aşırı klişe gelen bu söz, 1980’ler New York’unda sokakta karşılık bulan bir karşı kültürü temsil ediyordu. Şüphesiz bu tavrın ve sanatın demokratikleşmesinin en sıkı temsilcilerinden biri Keith Haring’di. Kült sanatçının, İngiltere çapındaki ilk ve en büyük sergisi Tate Liverpool’da bu hafta açılıyor.

 

AIDS’e yakalanmasının ardından hayatını genç yaşta kaybeden Keith Haring’in sanat kariyeri kısa olsa da sıradışıydı. Graffiti, pop sanat ve underground kulüp kültüründen ilham alan sanatçı ve aktivist Keith Haring sanatını New York başka olmak üzere sokaklarda, metrolarda icra etti. Haring’in geniş kitlelerle buluşturmak istediği cesur çizgisinin odağında sanatçının, diktatörlük, ırkçılık, homofobi, kötü alışkanlıklar, bağımlılık, AIDS, kapitalizm ve çevre sorunlarına verdiği çarpıcı karşılıklar vardı.

 

House of Checkpoint Charlie tarafından Batı Berlin tarafında kalan duvarı resmetmesi için davet edilerek, Alman bayrağının renklerinde insanların birbirine kenetlendiği, birlik temalı bir duvar resmi yaptı. Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat gibi isimlerle ortak çalışmalar gerçekleştiren Haring, aynı zamanda RUN DMC, David Bowie gibi isimler için albüm kapakları tasarladı, Grace Jones’un bir klibini yönetti; Malcolm McLaren ve Vivienne Westwood ile birlikte bir koleksiyon çıkardı.

 

Keith Haring’in Tate Liverpool’da 14 Haziran’da açılan sergisinde yer alan 90’a yakın graffitiyi andıran büyük resim ve çizimlerine 1980’lerde New York’taki sokak kültürünün titreşimlerini yansıtan posterler, fotoğraflar ve videolar eşlik ediyor.

 

Sergi, 14 Haziran-19 Kasım 2019 tarihleri arasında ziyarete açık. Serginin ‘trailer’ını aşağıdan izleyebilir, daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

 

 

Category
KÜLTÜR-SANAT