Vakkorama Paper | Söz Frıda Kahlo’nun: Görünümler aldatıcıdır
5512
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5512,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
MODA

Söz Frida Kahlo’nun: Görünümler aldatıcıdır

 

İkonik sanatçı Frida Kahlo sadece sanatıyla değil, karakteri ve giyimiyle de iz bırakan sanatçılardan.

 

Kendinin bir yansıması olarak benimsediği giyim tarzı ve aksesuarlarıyla da moda dünyasında pek çok ürüne ve desene ilham verdi Kahlo. Geçirdiği kazalar nedeniyle vücudundaki fiziksel farklılıkları ve eksiklikleri kendince geliştirdiği ayakkabı, korse ve protezlerle güçlendirerek, giyimi renkli, süslü bir yanıt, aynı zamanda fikirlerinin ve karakterinin bir yansıması olarak sundu. Dünya tarihinin gördüğü en renkli, cesur ve özgür kadın imajlarından birini yarattı.

 

Kahlo, Guatemala’dan İspanya ve Çin’e uzanan kültürlere ait kumaşlara işlediği kendi tasarımlarıyla zamansız bir ikon. Görünümün kumaşından renklerine kültürlerden dokulara her detayıyla bir tavır olarak nasıl sergilenebildiğine dair günümüz için bile sıradışı ve çarpıcı bir örnek. Örneğin Kahlo’nun görünümüyle özdeşleşen, bir şalı ve saç aksesuarı olan, uzun etekli, çiçek örgülü, geleneksel Isthmus elbise anaerkil bir yaşamın hüküm sürdüğü Isthmus bölgesine ait.

 

1954’teki ölümünün ardından 2004 yılında La Casa Azul’de (Coyoacan, Meksika) bir banyoda Kahlo’nun mücevherlerinden, kıyafetlerine gibi pek çok kişisel eşyasının, hatta protezlerinin olduğu 300 parçalık bir hazine bulunmuştu.

 

Frida Kahlo personasına dair en kişisel eşyalardan oluşan bu hazineyi 21 Mart-26 Temmuz tarihleri arasında San Francisco’daki Golden State Park içinde yer alan de Young Museum’da keşfedebilirsiniz.