Vakkorama Paper | Tahılsız mamaya geçmek ya da geçmemek?
4979
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-4979,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Tahılsız mamaya geçmek ya da geçmemek?

 

Evcil dostlarınızı hangi içeriklere sahip mamalarla beslediğinizi biliyor musunuz?

 

Bundan bir on yıl öncesine kadar bu kadar çeşitli mama görmezdik raflarda. İnsanoğlu kendi diyetlerini değiştirdiği gibi, birlikte yaşadığı canlıların beslenmesine de kafa yoruyor. Peki insanlarda olduğu gibi düşük karbonhidratlı, glutensiz, tahılsız ya da protein ağırlıklı gibi farklı diyetlerin hayvanlar için de geçerli, etkili ve bir pazartesi ansızın değiştirilebildiği doğru mu? Farklı diyetlerin hayvanlar üzerindeki zararları ya da faydaları neler olabilir?

 

ABD merkezli FDA’in bu yaz sonunda yayınladığı araştırmaya göre, tahılsız mama konusu hayvan sahiplerinin evcil dostları için sağlıklı bir mama seçmekte aslında ne kadar az bilgiye sahip olduğunu ve yanlış kararlar verdiğini ortaya koyuyor. Keza veterinerler de ambalajlar üzerinde yer alan bilgilerin ve içindekiler bölümüne bakarak bir mama seçmenin, hayvanınız için uygun bir beslenme olup olmadığını belirlemekte yetersiz olduğu kanısında.

 

Bunda da en temel sıkıntı, insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da rastlanan alerjiler. Beslenme konusundaki en büyük risk ihmal edilen, tespit edilmemiş alerjilerden kaynaklanıyor. Kimi tahılsız mamaların kimi köpek ve kedilerin sağlığı üzerinde iyi etkileri olabildiği gibi, kimileri de protein yüklemesi sebebiyle hayvanlarda kronik cilt sorunlarına yol açıyor.

 

Öte yandan 2018’den bu yana FDA, tahılsız mamayla beslenen köpeklerde 500’ün üzerinde kalp rahatsızlıkları vakası tespit ettti. Bu rahatsızlıkların birebir tahılsız beslenmeyle ilgili olduğunu ispatlanmış olmasa da tahıl yerine mamalara ilave edilen protein kaynağı besinlerin, örneğin köpeklerin beslenmesinde yer almayan av etlerinin sebep olduğu tahmin ediliyor.

 

Eğer köpeğinizde ya da kedinizde aşağıdaki durumları kronik bir şekilde tespit ettiyseniz, ilk fırsatta veterinerinizle görüşün. Evcil hayvanınızın muhtemelen yedikleriyle bir derdi var:

 

Gıda alerjisi kendini nasıl belli eder? Kusma, gaz, ciltte döküntü, ishal, çok yumuşak kaka, kaşıntı nedeniyle sürekli yalama, dişle kaşıma ve kemirme, kulaklarda sık sık iltihaplanma.

 

Uzun lafın kısası, evcil hayvanlarda beslenme, marka ya da trendlere göre değil, hayvanınızın alerjik durumuna, yaşına ve aktivite düzeyine göre belirlenmesi gereken bir konu. Evcil dostlarınızı nasıl daha sağlıklı besleyebileceğinize dair daha kapsamlı bilgiye sahip olmak isterseniz Uluslararası Veterinerler Birliği WSAVA’nın yayınladığı rehberleri takibe alabilirsiniz.

 

Son olarak, her zaman söylediğimiz gibi, hayvanlarınızın sağlığı ve bakımı konusunda bir adım atmadan önce mutlaka veterinerinize danışın.

Category
SATIN ALMA SAHİPLEN