Vakkorama Paper | The Art of Slow Lookıng and Slow-Art
5757
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5757,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

The Art of Slow Looking and Slow-Art

 

Yavaşlatılmış bir yaşam, yavaş sanat ve yavaşlatılmış bir bakış…

 

Seri üretim ve hız kavramlarından uzaklaşmak için bu dönemde pek çok fikir biriktirdik. Peki, yavaşlamak sanata bakışta nasıl bir ufuk açabilir? Bu meseleyi merkezine alan bir müze, Citta Slow, slow-cooking gibi kavramların yanına “slow-looking art’ı eklemeye çalışıyor.

 

21.yüzyılın başlangıcı internet ve sosyal medya ile sanat ortamının temellerinde köklü değişiklikler oldu. İkinci on yıl ise insanları daha kolay, hızlı ve düşük maliyetli içerik üretimine olanak tanıyan yeni teknoloji arayışından çıkardı.

Yavaş, “slow” kavramı teknoloji devrimine uygun bir tepkiler bütünü olarak karşılık buldu. “Slow Life”, Slow Food gibi “Slow Art”da hızlı tüketimden ibaret değil, içerikleri dikkatlice seçmek ve konsantre bir şekilde hazırlamaktan ve işe aynı zamanı ayırmaktan ibaret.

 

Sürdürülebilirliğe ve geleceğe bir katkı için, Slow Art’ı izolasyon günlerinde keşfedin.
Tate Modern’in hazırladığı “yavaş bakma rehberi”nden istifade edebilir, online sergi turlarınıza bu bakışı dahil ederek gelecek için olmazsa olmaz görülen yavaşlama kavramının sanat tarafındaki yansımalarıyla yakınlaşabilirsiniz.