Vakkorama Paper | Upcycle: Eski raketlerden sıradışı portreler
5805
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5805,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
TEKNOLOJİ

 

Upcycle: Eski raketlerden sıradışı portreler

 

Leonardo Ulian, elektronik parçalar ve aksamla işlediği retro tenis raketlerini yüzü geleceğe dönük portrelere dönüştürüyor.

 

Londra merkezli sanatçının analog ve dijital cihazlarda bulunan elektronik parçaları bir kanaviçe gibi işleyerek, Koronavirüs salgını nedeniyle evde kaldığımız karantina döneminde oluşturduğu ‘Contrived Object’ serisi, vintage tenis raketleri, metal parçalar, mikroçipler ve soyut bir yüz oluşturan diğer nesnelerden oluşuyor.

 

Ulian, bu vintage raketlerinin yumurta şeklindeki başlarının ona tanıdık ama şu anda kaybedilmiş bir şeyi hatırlattığını söylüyor. Sonuç olarak da ortaya, geçmişten geri dönüştürülmüş bir nesne (raket) ile elektronik parçaların ve diğer nesnelerin belirsiz bir şekilde birleşmesiyle bir insan suratı çıkıyor. Sonrasında da, ‘pareidolia’ adı verilen bir anomali devreye giriyor; beynimiz her türlü şeyi ve nesneyi, bildiğimiz ve mantıklı gelen biçimlere sokmaya çalışıyor. Böylece, raketlerdeki parçaları insan suretleri olarak görüyoruz.