Vakkorama Paper | Van Gogh son resmini nerede yaptı, artık biliyoruz!
5932
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5932,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
KÜLTÜR-SANAT

Van Gogh son resmini nerede yaptı, artık biliyoruz!

 

1890 yılında yaşamına son veren Van Gogh’un son resmi ‘Tree Roots’u (Ağaç Kökleri) nerede resmettiği bugüne dek bilinmiyordu. Son günlerini Paris’in kuzeyinde bulunan Auvers-sur-Oise köyündeki Aubereg Ravoux pansiyonuna yakın bir bölgede geçirdiğini ve son resmin bu bölgeye ait olduğunu artık biliyoruz.

 


Van Gogh Enstitüsü çalışanlarından araştırmacı Wouter van der Veen, karantina döneminde hepimiz gibi eve kapanmış, dolayısıyla arşiv araştırmalarına ağırlık vermişti. Bu dönemi Fransız koleksiyoner Janine Demuriez’den ödünç aldığı kartpostal arşive adayan Van der Veen, 1905’lerde Auvers’de çekilen bir fotoğraftan çizilen kartpostal ile Van Gogh’un son resmi olan ‘Tree Roots (Ağaç Kökleri) arasında müthiş bir benzerlik tespit etti. Ağaçların dizilimi ve kökler üzerine yaptığı araştırma sonucu Van Gogh’un son resmini bu bölgede resmettiği sonucuna vardı.

 

Bu keşif üzerine Hollandalı ressamın 130. ölüm yıl dönümünde Van Gogh Müzesi direktörü Emilie Gardener ve Van Gogh’un abisi Theo’nun büyük torunu Willem van Gogh’un öncülüğünde, Auvers-sur-Oise’e bir anma tabelası yerleştirdi.