Vakkorama Paper | Virüs dosyası: Köpekler eve ne taşır?
5556
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5556,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
SATIN ALMA SAHİPLEN

Virüs dosyası: Köpekler eve ne taşır?

 

Köpeğinizle dışarı çıktınız.

Eve döndüğünüzde ritüeliniz nedir? Köpekler dışarıdan eve nasıl mikroplar taşır? Evcil hayvan sahipleri için virüsler ve mikroplar konusunda 101.

 

Pek çok farklı kanallardan duyuruldu ancak oldu da denk gelmediyseniz, köpeğinizin ya da dışarı çıkıyorsa kedinizin eve corona virüsü taşıması gibi bir risk olmadığını bilin. Elbette virüsler, mikroplar ve bakteriler canlılar üzerinde hareket edebiliyor, ortam değiştirebiliyor ve yayılabiliyor. Ancak corona virüsünün taşıdığı böyle bir enfeksiyon riski yok.

 

Evcil hayvanlarla temasın ve onlarla aynı yaşam ortamını paylaşmanın, birtakım mikropların taşınmasına yardımcı olduğu doğru. Ancak ölümcül değil.

 

Elbette ilave tedbirler alabilirsiniz. Ellerinizi su ve sabunla yıkamak burada da korunma için önemli bir adım olarak görülüyor. Eğer corona nedeniyle anksiyete sorunu yaşıyorsanız ve bu sebepten sürekli köpeğinizi yıkıyorsanız, onun için sağlıksız olan bu banyo sıklığı yerine sokağa çıktığında giyebileceği ayakkabı, patiklerden satın alabilirsiniz. Tercih etmezseniz ya da köpeğiniz bu patiklere ayak direrse (kimi komik videolarda da denk gelebilirsiniz, ayaklara bir şey giymek onlar için hiç de normal değil!) beyaz sirkeli bir su hazırlayarak kürkünü, ayaklarını silerek temizleyebilirsiniz. Bunun her zaman için iyi bir yöntem olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurun.

 

Mantar, uyuz, kuduz gibi hastalıkların, tenya, bağırsak parazitleri insanlara bulaşabilir. Aşılamayı takvimine uygun takip ederek tüm bu hastalıklara karşı kendinizi ve köpeğinizi korumaya alabilirsiniz.