Vakkorama Paper | Young, Wıld & Free: Queer Modeller Podyumda
5051
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-5051,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive
Category
MODA

Young, Wild & Free: Queer Modeller Podyumda


Moda dünyası LGBTQIA+ için verdiği desteği podyumda sürdürüyor.

 

Dünya moda haftalarında moda devlerinin şovlarının ardından İstanbul Moda Haftası’nda da podyumlara queer modeller damgasını vurdu. Toplumsal cinsiyet normlarına karşı duran ve gelecek vaat eden tasarımcılar, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan, özgür ve eşitlikçi yaklaşımlarıyla tasarımlarını queer modellerle podruma taşıdı.

 

Podyumda boy gösteren modellerden 19 yaşındaki trans model İris Mozalar, öğrenciliği ve modelliği aynı zamanda yürütüyor. Bu yılki İstanbul Moda Haftası, Mozalar’ın ilk podyumu oldu. Daha önce pek çok defilede podyuma çıkan Kaan Şanlı’nın yanı sıra LGBTİ+ hakları aktivisti, transseksüel model Nora Şenkal de Paris Moda Haftası’nda start alan kariyerine İstanbul Moda Haftası’nı ekledi. Salih Topçuoğlu ise Milano Moda Haftası’nda daha önce podyuma çıkmış, birçok yayın ve markayla çalışmalarını sürdüren bir isim.

Moda dünyası yakın gelecekte de, beden, cinsiyet gibi konulardaki basmakalıp anlayışları ve kusursuzluk kalıplarını özgür, yenilikçi ve normlarına karşı duran fikirler, isimler ve modellerle desteklemeyi sürdürecek.