Vakkorama Paper | Yukarı ve İleri: Yapay Zeka Dikey Çiftlikleri
6384
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-6384,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,paspartu_enabled,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Yukarı ve İleri: Yapay Zeka Dikey Çiftlikleri

 

Atlanta’da yaşayanlar için oluşturulan ‘gıda ormanı’ gibi projelerle artık şehirlerin geleceğinde dikey tarım var. Plenty’nin hayata geçirdiği 2 dönümlük dikey çiftlik, 720 dönümlük geleneksel bir çiftlik arazisinde yetiştirilebilecek sayıda mahsulün yetişmesini sağlıyor. Bu da geleneksel yöntemlere kıyasla %99 daha fazla alan tasarrufu demek. Dönüm başına 400 kat verimlilik sağlayan yapay zeka destekli dikey çiftlik projesini inceledik.

 

Bir tarım arazisi düşünün, tamamı yapay zeka ve robotlarla kontrol ediliyor. Belki iyi bir bilimkurgu filmi için çıkış noktası olabilir. Ama Plenty’nin başardığı, bir filmden çok daha fazlası. Etkisini günden güne daha fazla hissettiğimiz iklim değişikliği ve kentlerde artan nüfus yoğunluğu gibi iki temel sorunun sonucunda ortaya çıkan proje, insanların tarımla uğraşabilme becerisinin (kentlere göç arttığı ölçüde) azalacağı gerçeğine dayanıyor. Plenty’nin kentlerdeki tarımı sürdürülebilir kılması ve üretimi çoğaltma girişimi de böyle doğuyor.

 

Yapay zekanın aldığı rol ise, bu sürdürülebilirliği sırtlıyor. Plenty su, ışık ve sıcaklık değerlerini takip edip optimize etmek için yapay zeka teknolojilerinden faydalanıyor. Dikey tarımın yarattığı bir diğer fark ise, ilaçlama ve hava olaylarının negatif etkilerinden arındırılmış bir sistem yaratmış olması. Günden güne artan yatırım ve kapasitesiyle dikey tarım, verimliliği ve üretilen gıdanın kalitesini idealize etmeyi amaçlıyor.

Category
TEKNOLOJİ